Pyszny gulasz wołowy marynowany i gotowany w czerwonym winie. Z dodatkiem papryki, pieczarek, marchewki. Do tego kremowa kasza kukurydziana. Odkryłem ją pierwszy raz jedząc klasyczną rumuńską mamałygę i od tego momentu się w niej zakochałem i często gości na moim stole. Do dopełnienia całego dania podaję gulasz z mocno czosnkową marchewką z dodatkiem aromatycznej, świeżej natki pietruszki.
Na przygotowanie gulaszu wołowego trzeba przeznaczyć trochę czasu ale uwierzcie mi, że warto. Idealny na rodzinny obiad jak i romantyczną kolację we dwoje.
Składniki:
- 500g udźca wołowego
- 350ml czerwonego wina
- 400ml bulionu warzywnego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 500g przecieru pomidorowego
- 2 cebule szalotki
- 500g mini marchewek
- 100g kaszy kukurydzianej
- 50g masła
- 50g parmezanu
- 150g pieczarek
- czerwona papryka
- 5 ząbków czosnku
- pęczek natki pietruszki
- liść laurowy
- kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu
- sól
- papryka słodka
- olej roślinny
Zaczynamy od zamarynowania mięsa. Mięso kroimy w grubsze kawałki i przekładamy do pojemnika. Wlewamy 100ml czerwonego wina, sos sojowy. Dodajemy przeciśnięte dwa ząbki czosnku, sól i łyżeczkę słodkiej czerwonej papryki. Mieszamy wszystko ze sobą i zamykamy pojemnik. Odstawiamy do lodówki przynajmniej na godzinę. Najlepiej na całą noc.
Cebulę kroimy w cienkie pióra, 200g marchewki w talarki. W garnku o grubszym dnie rozgrzewamy oliwę i szklimy cebulę. Dokładamy odsączone z marynaty mięso i smażymy przez kilka minut. Dodajemy marchew w talarkach, 250ml czerwonego wina, przecier oraz bulion. Wrzucamy ziele angielskie, pieprz w ziarnach i liść laurowy. Doprowadzić do wrzenia i dusić na małym ogniu ok. 2 godzin.
Pieczarki oczyszczamy i kroimy w grubsze półplastry, paprykę w większą kostkę. Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła i dusimy na nim paprykę i pieczarki przez 5min. Doprawiamy solą. 30min przed końcem duszenia gulaszu dodajemy do niego pieczarki i paprykę.
W garnku gotujemy 0,5l osolonej wody. Kiedy zacznie wrzeć wsypujemy kaszę kukurydzianą, szybko mieszamy aby nie zrobiły się grudki. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 30min. Najlepiej mieszać cały czas ale można również przykryć i przemieszać co 5min. Na koniec gotowania zdejmujemy z gazu i dodajemy 50g masła oraz ser i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia.
Została do przygotowania ostatnia część potrawy- czosnkowa marchew. Pozostałą marchew kroimy w poprzek na dwie części. 3 ząbki czosnku kroimy na pół, a później w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzewamy większą ilość oleju roślinnego, kiedy będzie dobrze rozgrzany przekładamy marchewki i smażymy na złoto z obu stron przez około 10min. Dodajemy czosnek i drobno posiekaną natkę pietruszki. Smażymy jeszcze przez chwilę.
Wszystkie elementy dania gotowe, życzę smacznego!